Vary Family

Irving Charles BROWNAge: 45 years19131959

Name
Irving Charles BROWN
Birth July 26, 1913 35 23
Birth of a sisterHelen Louise BROWN
March 30, 1920 (Age 6 years)
Death of a paternal grandmotherElla HUBBARD
November 16, 1923 (Age 10 years)
Death of a motherRuth Belle JACKSON
February 20, 1937 (Age 23 years)
Death of a fatherWallace Drayton BROWN
June 1, 1944 (Age 30 years)
Death of a brotherWallace Harland BROWN
December 11, 1952 (Age 39 years)
Burial of a brotherWallace Harland BROWN
December 14, 1952 (Age 39 years)
Occupation
Jeweler & owner of a jewelry store in Gouverneur NY for many years
yes

Residence
Militaryyes

Note: WWII, US Air Corp
Death March 26, 1959 (Age 45 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 29, 1904Locust Grove, Nassau, New York, USA
2 years
elder brother
2 years
elder brother
3 years
elder sister
2 years
himself
Irving Charles BROWN
Birth: July 26, 1913 35 23Leyden, Lewis, New York, USA
Death: March 26, 1959Gouverneur, St. Lawrence, New York, USA
7 years
younger sister
Family with Elva W. WHALEN - View this family
himself
Irving Charles BROWN
Birth: July 26, 1913 35 23Leyden, Lewis, New York, USA
Death: March 26, 1959Gouverneur, St. Lawrence, New York, USA
wife
daughter
Private
daughter
Private
son
Private
son
Private

Military

WWII, US Air Corp

Shared note

He graduated from Boonville High School in 1933 and attended Bradley Polytech Institute, Peoria, IL. He also attended a Watchmaker's School while there. He opened his own jewelry store in Gouverneur NY in 1940. In 1942 he went into the war training service and served in Australia. He was discharged in Feb 1945 at Ft. Dix. He was a member of the First Presbyterian Church, Gouverneur, and served as a deacon of the church. He was a member of the Church Youth Commission and was active in the establishment of the Gouverneur Youth Center in the church, under the direction of a trained youth center director. He was chief of the Gouverneur Volunteer Fire Co., a member of the Northern NY Firemen's Assn. and a member of the NY State Volunteer Firemen's Assn. He was Chairman of the joint legislative committee on fire laws, and a member of the Northern NY Chief's Assn. In 1954 he was named field representative of the fire district, including Jefferson, St. Lawrence, Essex, Clinton, and Oswego Counties. He had just been reappointed to this post at the time of his death.